Jihočeské motocyklové muzeum
80 motocyklů, kolekce historických jízdních kol; historické modely letadel; motocyklové a automobilové motory; dobové příslušenství; plakety a odznaky ze závodů a soutěží; archiv a dobová dokumentace o historických vozidlech; fotografie, plakáty.
Prezentovaná témata: technika, motocykly, automobily a velocipédy
Muzeum historických vozidel a staré zemědělské techniky
Nákladní a osobní automobily, koňské kočáry, bryčky, sáně, motocykly, jízdní kola, stará zemědělská technika, nářadí, selská jizba, modely vláčků, automobilů a letadel. Celkem ke shlédnutí cca 1 500 exponátů.
Prezentovaná témata: motocykly, technika, doprava
Městské muzeum Týn nad Vltavou
V roce1999 byla otevřena stálá expozice Svět loutek, věnovaná Matěji Kopeckému. Ve stejném roce byla u příležitosti 85. výročí narození režiséra Alfréda Radoka zřízena díky výraznému přispění režisérovy rodiny, zvláště syna Davida, stálá expozice této významné osobnosti.
Prezentovaná témata: regionální dějiny, loutky, Matěj Kopecký, Alfréd Radok
Egon Schiele Art Centrum
Celoroční výstava Egona Schieleho a jedinečných originálních exponátů z osobní pozůstalosti, vícejazyčná dokumentační výstava o umělcově životě a díle.
Prezentovaná témata: umění, Egon Schiele
Poštovní muzeum Vyšší Brod
Rozsáhlá expozice dějin poštovnictví v Čechách, na Moravě a ve Slezsku od roku 1526 do současnosti. Rekonstrukce poštovních úřadoven z 18. a 20. století.
Prezentovaná témata: technika, poštovnictví
Městské muzeum a galerie Dačice
Stálé expozice muzea tvoří: Historie a národopis Dačicka, První kostka cukru na světě, Dačice v dobové fotografii a pohlednicích a Rodáci Dačicka. Galerijní expozice obsahuje Výběr z grafické tvorby Maxe Švabinského, Malíři Vysočiny, výtvarná síň Michaela Floriana, výtvarná síň Františka Bílkovského a pamětní síň Vladimíra Fuky.
Kulturní památka Pietní místo Lety
Tábor v Letech stál dva kilometry východně od obce Lety. Od 8.8.1940 sloužil jako pracovní tábor, následně od 1.1.1942 byl sběrným táborem a od 2.8.1942 se stal cikánským táborem. Dne 18. června 2010 byla dokončena rekonstrukce KP Lety a otevřena nová expozice s názvem Lety – život za plotem.
Prezentovaná témata: pracovní tábory, 2. světová válka, holocaust Romů
Volarské muzeum
Volarské muzeum, jehož zřizovatelem je Město Volary, můžete navštívit v jednom z historických volarských roubených domů. Mezi stálé výstavní expozice patří „Pochod smrti“, „Staré Volary ve fotografii“ a „Zlatá stezka.“
Prezentovaná témata: 2. světová válka, regionální dějiny, židé, holocaust
Památník dr. Edvarda Beneše
Expozice s originálním filmovým programem je věnována státnickému dílu a demokratickému odkazu druhého československého prezidenta a zároveň rodinnému životu manželů Edvarda a Hany Benešových ve vile v Sezimově Ústí. Velkoplošná projekce nabízí devět nově vyrobených dokumentárních filmů, které mohou návštěvníci zhlédnout dle vlastního výběru. Filmy zpracovávají životopis a etapy politického a společenského působení dr. Edvarda Beneše. Vystavený umělecký nábytek a další autentické předměty z mobiliáře vily pocházejí z odkazu Hany Benešové.
Prezentovaná témata: Edvard Beneš, regionální dějiny
Muzeum fotografie Šechtl a Voseček
Fotoarchiv obsahuje studiové snímky, místopisné fotografie, umělecké fotografie, reportážní snímky i dokumenty. Na stránkách najdete pozvánky na akce, virtualní galerie fotograií a pravidelně obnovovaný digitální archiv. Mnohé z nich jsou zpřístupněné jako online jako WWW výstavy.
Prezentovaná témata: regionální dějiny
Národní muzeum
Muzeum české loutky a cirkusu Prachatice
V první části expozice je zachycen vývoj českého loutkářství v období od pol. 19. století. do pol. 20. století. V pěti sálech jsou naaranžovány loutky lidových loutkářů a amatérských spolků. V druhé části stálé expozice se nachází opravdová rarita-první české cirkusové muzeum. Historie cirkusů je zde prezentována nejen bohatou sbírkou plakátů a fotografií, ale především trojrozměrnými předměty ze sbírek Národního muzea i unikáty zapůjčenými od cirkusových dynastií a soukromých sběratelů.
Prezentovaná témata: loutky, umění, osobnosti
Prachatické muzeum
Prachatice - pohled do minulosti města, 2. část
Pohled do historie města. Expozice má dvě části. První seznamuje návštěvníky s historií Prachatic do poloviny 19. století, druhá připomíná významné historické události do konce 20. století. V první části je řada artefaktů prachatické provenience (obraz Literátského bratrstva, bočnice renesančních lavic z kostela sv. Jakuba, terče prachatických ostrostřelců), nechybí figurální výjev Vyplácení žoldu Pasovským Petrem Vokem. Zaujmou i předměty zapůjčené z Vyšehradské kapituly, která byla prvním majitelem Prachatic.V druhé části jsou na dvanácti panelech pojednány základní kapitoly z novodobé historie Prachatic, jeden figurální výjev připomíná zašlou slávu Lázní svaté Markéty, druhý je připomínkou existence českého gymnázia za první republiky. Ve vitrínách jsou pak předměty každodenní potřeby, ale i výrobky prachatických závodů z druhé poloviny minulého století.
Prezentovaná témata: soužití Čechů a Němců, industrializace města v období socialismu
Časové vymezení expozice: konec 20. století / Doporučená délka návštěvy: 20 min s výkladem / Zázemí pro výuku: přednášková místnost muzea / Vybavení pro výuku: plátno i dataprojektor / Návštěvu skupiny nutno objednat: ano, telefonicky, emailem